[]
[]

O nas

/

Zamek Rajsko

O nas

W południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, niedaleko wsi Zapusta, znajduje się wyjątkowy zamek. To Rajsko – niewielka, urocza warownia, która cudem ocalała od całkowitego zapomnienia. Miejsce to ma za sobą długą historię, której początki sięgają jeszcze średniowiecza, wraz z okresem świetności przypadającym na wiek XIX i pierwszą połowę XX wieku. Od czasów II wojny światowej, każdy kto tam trafiał widział jednak tylko ruiny, początkowo z zarysami konkretnych kształtów, fragmentami kamiennych portali oraz bogato zdobionych bram, które z upływem lat coraz bardziej zamieniały się w stertę gruzu. Jednak zamek przyciągał wielu turystów, którzy z zapałem szukali prowadzącej do niego, z pozoru ukrytej drogi. Aurę tajemniczości tej budowli potęgowały również liczne podania przekazywane z ust do ust przez tutejszych mieszkańców. Pomimo że wzbudzała tak duże zainteresowanie, warownia z roku na rok coraz bardziej podupadała i niszczała, niewiele już brakowało do jej ostatecznej klęski. Dopiero w 2010 roku zaczęła się odradzać. Wielu zapragnie zapewne od razu poznać odpowiedź na pytanie: „jak do tego doszło?”, proponujemy jednakże zacząć od początku – tak, by poznać burzliwe koleje losu. Historię, gdzie fakty przeplatają się z legendami. Historię współtworzoną przez książęta i rabusiów, hrabiów i chłopów. Historię, w której rolę odgrywają duchy, szaleje zaraza, mecenas sztuki otwiera galerię, a zamek staje się schroniskiem dla młodzieży. Te na pozór niepasujące do siebie elementy łączą się, tworzą układankę i ukazują niezwykłą historię zamku Rajsko.

Zamek Rajsko

Zamek Rajsko znajduje się na prawie całkowitym odludziu. Tu nikt i nic nie mąci ciszy, a jedyne odgłosy to szum lasu oraz wody z płynącej w dole rzeki.

Zamek składa się z trzech budynków, powiązanych ze sobą i stanowiących jeden obiekt. Znajduje się tam pięć, urządzonych z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, apartamentów z łazienkami (umożliwiających nocleg do 10 osób + 8 dostawek). W budynku dolnym mieści się profesjonalnie wyposażona kuchnia wraz z jadalnią, pokój wypoczynkowy (living room) z wyjściem na taras widokowy, a także winiarnia. Idąc przez wewnętrzny dziedziniec, ujrzymy górny budynek zamkowy z Salą Rycerską, w której znajduje się biblioteka i multimedia, oraz wysoką na 76 stopni wieżę widokową. Najmniejszy budynek stanowi pomieszczenie sauny wraz z zewnętrznym basenem jacuzzi i małym tarasem słonecznym, z którego rozciąga się widok na zachody słońca nad jeziorem czy pobliskimi wzgórzami. Obiekt przeznaczony jest na wynajem jako całość, do wyboru ­– w ramach self-cateringu lub z pełną obsługą (na życzenie gości: kucharz, kelner, pokojówka).

dowiedz się więcej
Projekt i wykonanie: Programa.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.