[]
[]

Aktywności

/

Turystyka

Szlakiem zamków i pałaców

Zachęcamy do fascynującej podróży szlakiem okolicznych zamków i pałaców. Najlepiej zobaczyć je z bliska, poznać ich przeszłość oraz poddać się magii miejsc, z którymi niejednokrotnie wiążą się przekazywane przez pobliskich mieszkańców legendy. Wyprawa obejmuje wiele malowniczych zakątków, gdzie można przyjrzeć się zabytkowym budowlom pochodzącym z różnych okresów historycznych. Licznie usytuowane dawne rezydencje wskazują na bogate dzieje tych ziem. Są nie tylko znakiem, ale i świadkiem czasu.

Zamki

Warte obejrzenia są rozległe pozostałości zamku Gryf, prawdopodobnie najstarszego i najpotężniejszego ogniwa w zorganizowanym systemie obronnym Okręgu Kwisy. W jego skład wchodziły również zamki Czocha, Świecie oraz przypuszczalnie Rajsko.

Obowiązkowym punktem wycieczki powinien być właśnie osławiony i położony na szczycie granitowego wzgórza gotycki zamek Czocha, z którego roztacza się widok na Jezioro Leśniańskie. Na temat fortecy powstało wiele legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Już wchodząc na most, można podobno usłyszeć jęki żałobników, którzy w 1719 r. idąc w kondukcie pogrzebowym, spadli w dół wraz z drewnianym mostem i rozbili się o skały. Po tej tragedii wybudowano solidną, kamienną konstrukcję, jednak duchy do dziś witają wchodzących do zamku. Obecny charakter romantycznego zamczyska obiekt zawdzięcza inwestorowi, ostatniemu właścicielowi z początku XX w., Ernestowi von Gütschow oraz pracy architekta – profesora Bodo Ebhardta. Zamek wspaniale prezentuje się w ciągu dnia, ale do atrakcji turystycznych należy nocne zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.

Poznawczo kusi też historia zamku Podskale w Rząsinach oraz możliwość zwiedzenia ruin owianego legendą zamku w Rybnicy, według podań należącego niegdyś do księcia Rybina z domu Redanów. Wedle ludowych opowieści, książę zachwycił się miejscowymi krajobrazami i postanowił wznieść zamek na jednym z najładniej położonych wzgórz. Z kolei w dobrze zachowanej, piętrowej i kamiennej posiadłości w Jeleniej Górze, noszącej nazwę Dwór Czarne (z połowy XVI w.), napotkamy fragmenty oryginalnych malowideł z czasów renesansu.

Warte uwagi są również dwie wieżewieża miejska we wsi Rakowice (powstała zapewne na przełomie XV i XVI wieku) oraz masywna, gotycka w Siedlęcinie. Ważnym punktem na „zamkowym szlaku” są ruiny zamku Wleń, który od lat konkuruje z warownią Legnica o tytuł najstarszej twierdzy na współczesnych ziemiach polskich. Można także obejrzeć malowniczo położony zamek Chojnik, wzniesiony pod koniec XIII w. przez księcia Bolesława Rogatkę. Niewielu wie, że przez kilkadziesiąt lat służył on głównie celom łowieckim. Kamienną fortecę w takim kształcie, w jakim jest nam współcześnie znana, zbudował dopiero w latach 1353-1364 wnuk Władysława Łokietka, Bolko II. Wrażenie robi odrestaurowany zamek Karpniki, należący w XIX w. do rodziny Hohenzollernów. Mieści się tam teraz hotel, restauracja oraz kameralne centrum rekreacyjno-wypoczynkowe. Należy wspomnieć także o zamku Niesytno, którego nazwa pochodzi podobno od legendarnego rabusia Niemira oraz o kamiennej warowni w Świeciu (zabezpieczała ona niegdyś szlak handlowy łączący Śląsk z Łużycami).

Pałace

Na wstępie trzeba wymienić pałac książęcy we Wleniu (dawna własność rodu Czedliczów) oraz pałac Pakoszów (przed rokiem 1945 zamieszkały przez burmistrza Jeleniej Góry, który wykorzystywał obiekt jako reprezentacyjne pomieszczenia mieszkalne oraz manufakturę wybielającą najwyższej jakości len). Następnie rezydencja została przekształcona w luksusowy hotel. Nie wolno również zapomnieć o pałacu Staniszów, wybudowanym w latach 1784 – 1787. Usytuowanie budynku oraz przynależny mu rozległy park czyniły go jedną z najatrakcyjniejszych posiadłości w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Co ciekawe, park, który stanowił własność prywatną, był zawsze otwarty dla gości z zewnątrz. Obecnie znajduje się tam hotel i SPA. Będąc w Jeleniej Górze, nie można pominąć XIX-wiecznego pałacu Paulinum, znajdującego się prawie w samym centrum miasta. Dziś można skorzystać z mieszczącego się w murach budynku kompleksu hotelowo-konferencyjnego. Z kolei w pałacu Łomnica zetkniemy się ze sztuką i obejrzymy ekspozycje dzieł artystów z Dolnego Śląska. Ponadto, w położonym na terenie posiadłości Domku Wdów posilimy się i znajdziemy nocleg. Ważnym punktem na „trasie pałaców” jest także ten w Wojanowie, który jest główną częścią rozległego majątku folwarcznego. Oprócz zabudowań, znajduje się tam również przepiękny ogród w romantycznym stylu. Obiekt posiada zaplecze hotelowe, a jego goście zrelaksują się w nowoczesnym centrum SPA & Wellness. Karpacz może pochwalić się pałacem Margot – okazałą budowlą wzniesioną z piaskowca, cegły oraz muru pruskiego. Dawniej był tam sierociniec dla kobiet z małymi dziećmi. Po drugiej wojnie światowej w budynku mieścił się Dom Matki i Dziecka, a następnie dom wczasowy. W 2009 roku pałac odrestaurowano i zamieniono w SPA.

Układając program wycieczki, poszczególne punkty można w dowolny sposób wybierać i łączyć.

Turystyka piesza

Tuż przy zamku Rajsko biegną leśne ścieżki, prowadzące wzdłuż Zalewu Leśniańskiego. Warto też wybrać się dalej i wspiąć się na Stóg Izerski oraz Sępią Górę, a także odwiedzić Rudawy Janowickie, gdzie można m.in. zobaczyć wielką atrakcję krajoznawczą tego regionu – Kolorowe Jeziorka (których woda przybiera niezwykłą barwę). Poza tym dużo do zaoferowania ma tamtejszy najwyższy szczyt, Skalnik. Niewątpliwie jest on jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w Sudetach.

Początek wyprawy można zaplanować w Janowicach Wielkich, tak by następnie kierować się grzbietem Rudaw Janowickich w stronę Karkonoszy. Na terenie całych Rudaw Janowickich natkniemy się na najróżniejsze formy skalne, liczne doliny i zbiorniki wodne, a także zabytki architektury. Warto wybrać się też na wycieczkę Szlakiem Izerskich Tajemnic lub za cel obrać Halę czy Polanę Izerską. Szlaki prowadzą także na Stóg Izerski i Sępią Górę. Amatorom przechadzek po równinach polecamy piękne tereny parkowo-pałacowe, znajdujące się w Bukowcu i Karpnikach.

Interesującą opcją jest spacer traktem małych wulkanów (pisownia wg pomysłodawców celowo małymi literami). Wspomniany szlak, doskonale przygotowany zarówno dla rowerzystów, jak i dla pieszych, przyciąga rzesze turystów. Dużym zainteresowaniem cieszy się też odbywający się tu coroczny Bieg Trasą Wygasłych Wulkanów. Tor jest bardzo zróżnicowany, a uczestników czeka niemała przygoda (brodzenie w błocie i kanałach rzecznych, „podbiegi” i strome „zbiegi” z okolicznych wzniesień, przechodzenie po desce). A wszystko wśród krajobrazu monumentalnych piaskowych i wulkanicznych skał.

We wsi Krobica, położonej niedaleko zamku Rajsko, rozpoczyna się 8-kilometrowa, bogata w atrakcje ścieżka turystyczna „Geopark”. Poza tym można tam przespacerować się podziemną trasą, która została utworzona w oparciu o zespół historycznych wyrobisk górniczych: XVI-wieczną kopalnię św. Jana i wykonaną w wieku XVIII sztolnię św. Leopolda (trasa liczy 350 m).

Turystyka rowerowa

Do wyboru mamy szlaki rowerowe o różnej skali trudności. W okolicy znajduje się wiele tras, z których każdy wybierze odpowiednią do swoich umiejętności i możliwości. Jedną z opcji dla wytrwałych jest 80-kilometrowy Szlak Wygasłych Wulkanów. Wiedzie on od Legnickiego Pola przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów i Grodziec, aż do Złotoryi. Oczywiście oprócz tych trudniejszych, z licznymi wjazdami i zjazdami, są także łatwiejsze leśne trakty, czy niemal płaskie drogi, np. w Środkowych Izerach.

Wiele do zaoferowania ma 43-kilometrówy Szlak Polskiej Wsi, który prowadzi od miejscowości Luboradz do Komarna. Z kolei tzw. Złoty Szlak (29 km) wiedzie przez Zgorzelec – Złotoryję – Rokitnicę – Sichów – Winnicę – Słup – Jawor. Popularny jest również trakt zwany Doliną Bobru, który zaczyna się w Jeleniej Górze, a kończy we Lwówku Śląskim (liczy 43 km).

Ponadto proponujemy wycieczkę wzdłuż Traktu małych wulkanów, gdzie poczujemy bliskość natury i dotrzemy do - znanych tylko nielicznym - malowniczych zakątków regionu. Można wybrać się również do Rudaw Janowickich, gdzie jest wiele tras rowerowych zróżnicowanych krajobrazowo i technicznie. Ci bardziej doświadczeni na pewno spróbują swoich sił na jednej z tzw. ścian płaczu, która biegnie z Janowic Wielkich przez Mniszków aż do Polany Mniszkowskiej.

Szlakiem wulkanów

Góry i Pogórze Kaczawskie warto odwiedzić z wielu powodów. Za intrygującą nazwą „Kraina Wygasłych Wulkanów” kryje się teren, który urzeka urozmaiconym krajobrazem. Szlaki wiją się tu wzdłuż lasów, wzniesień, rozległych łąk i pól. Po drodze można zobaczyć fragmenty wulkanów, jak również urzekające przełomy, które powstały na skutek działania potoków na skalne podłoże. Przykładem są objęte ochroną rezerwatową wąwozy: Myśliborski, Siedmicy oraz Lipy.

Ze szczytu samotnie stojącego stożka Ostrzycy (501 m n.p.m.) rozciąga się najpiękniejsza panorama Pogórza Kaczawskiego, można też zobaczyć szczyty Karkonoszy. Okazałością nie ustępuje mu Wilcza Góra (367 m n.p.m.), zwana inaczej Wilkołakiem. Niewielu wie, że ten powulkaniczny szczyt ma sporo wspólnego z Pałacem Kultury, Trasą Łazienkowską czy linią metra w Warszawie. Otóż na wschodnim zboczu działa kopalnia bazaltu, który posłużył do ich budowy. Na szczycie innego wygasłego wulkanu dumnie stoi zamek Grodziec. Ziemie te są też mekką poszukiwaczy agatów. Jest to jedno z najbogatszych złóż tego minerału w Europie.

Inne

Dogodne położenie zamku Rajsko, niedaleko granicy niemieckiej oraz czeskiej, daje możliwość skorzystania z licznych atrakcji. W pobliskim Goerlitz można wybrać się na spacer po pięknej starówce, określanej idealnym planem filmowym. Znajduje się tam około 4000 w większości odrestaurowanych zabytkowych budowli, o różnorodnych stylach architektonicznych. Z kolei po stronie czeskiej warte uwagi jest m.in. Skalne Miasto. Ścieżki prowadzące pomiędzy skałami o niezwykłych kształtach przyciągają turystów o każdej porze roku. Wspomniany obszar został objęty rezerwatem przyrody.

Ciekawe miejsca w Niemczech niedaleko zamku Rajsko

Zachęcamy do odwiedzenia ZOO w Goerlitz, które jest oazą w samym sercu miasta. Poza tym nie można ominąć Szwajcarii Saksońskiej i zapierających dech w piersiach widoków z jej najbardziej wysuniętych skalnych cypelków, kamiennego mostu Bastei, skalnego amfiteatru czy średniowiecznej warowni Neurathen. To raj dla miłośników wspinaczki, dla chętnych organizowane są również specjalne kursy. Kusi także Berzdorfer See, sztuczne jezioro służące do różnych form spędzania czasu wolnego i sportów wodnych.

Ciekawe miejsca w Czechach niedaleko zamku Rajsko

Interesującym punktem jest sławny kompleks skoczni w Harrachovie. Największe wrażenie robią znajdujące się na Czarciej Górze dwie duże skocznie narciarskie – ze skocznią o punkcie krytycznym 120 m oraz skocznią mamucią, której punkt krytyczny wynosi 185 m. Miasto to znane jest także z produkcji szkła. Znajdująca się tam Fabryka Szkła Nowosad jest najstarszą wytwórnią tego materiału w całej Republice Czeskiej. Z kolei w Nowym Borze można wybrać się do bogato wyposażonego muzeum szkła. Nie sposób też pominąć Szwajcarii Czeskiej, która jest najmłodszym parkiem narodowym u naszych sąsiadów.

Ciekawe miejsca w Polsce niedaleko zamku Rajsko

  • Henrykowo - najstarsze drzewo w Polsce, liczące 1300 lat
  • Termy Cieplickie
  • Park i Pawilon Norweski w Cieplicach
  • Pławna - Zamek Śląskich Legend
  • Muzeum Przesiedleńców w Pławnej
  • zapory w Pilchowicach, Złotnikach Lubańskich, Czosze
  • Rudawy Janowickie (obfitujące w liczne formy skalne, jeziora oraz punkty widokowe)
  • zakłady ceramiczne w Parowej (z możliwością zwiedzania)
  • miejsca anomalii grawitacyjnych (jedno w okolicy Świeradowa, a drugie w pobliżu Karpacza)
  • Geopark Orłowice
  • wystawa Schron w Lubaniu
  • park na Kamiennej Górze w Lubaniu
  • Wieża Bracka w Lubaniu
  • Huta Borowski
  • Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju
  • Browar Lwówek (najstarszy polski browar)
  • Bolesławiec (muzeum ceramiki, fabryka i sklep)
  • Leśna Huta (huta szkła) w Szklarskiej Porębie
  • sztolnia w Kowarach
  • sztolnia Kamienna Góra

Projekt i wykonanie: Programa.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.